Duże logo Trime

BLOG

Jaki namiot imprezowy wynająć na wydarzenie plenerowe?

Z roku na rok ilość imprez plenerowych rośnie. Przy odpowiednim przygotowaniu piknik firmowy, wesele, festyn czy jakiekolwiek inne wydarzenie zorganizujemy niemal w dowolnym miejscu. Od przydomowego ogrodu, miejskiego parku, aż po plażę czy wiejską łąkę. To, co łączy większość takich imprez, to potrzeba zastosowania namiotów.

Czy do mojego wydarzenia potrzebny jest namiot lub zadaszenie?

Wiele imprez plenerowych odbywa się przecież dosłownie pod gołym niebem. Nie licząc nawet miejskich festynów czy małych imprez sportowych, z powodzeniem zorganizujemy w ten sposób także firmowy bankiet lub wesele. Przecież właśnie o poczucie przestrzeni i bliskości z naturą zabiegamy organizując takie wydarzenie. Problem pojawia się jednak, gdy zaplanowaną z wyprzedzeniem imprezę nawiedzi przelotna ulewa lub palący upał. Odpowiedni namiot eventowy to przede wszystkim zabezpieczenie powodzenia imprezy.

Jaki rodzaj namiotu wybrać dla mojego wydarzenia? Co wziąć pod uwagę?

Na rynku znajdziemy mnóstwo rodzajów namiotów czy zadaszeń. Od najprostszych, niewielkich prostokątnych konstrukcji, aż po namioty sferyczne, ogromne hale czy namioty w kształcie gwiazdy. Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu namiotu warto określić sobie wymogi, jakie ten powinien spełniać. Pozwoli to dokonać odpowiedniego wyboru i nakreśli także szacunkowe koszty.

Rynek oferuje wiele korzystnych cenowo, lekkich namiotów imprezowych i zadaszeń, które z powodzeniem pozwolą nam zorganizować urodziny czy komunię dziecka w przydomowym ogrodzie. Czy zastosowany tu namiot ma pełnić funkcję bardziej estetyczną i uchronić gości przed ewentualną mżawką, czy też poradzić sobie z solidną ulewą? Czy wytrzyma silne podmuchy wiatru? Musimy mieć świadomość, że cena najmu oraz czas montażu w dużej mierze zależy od jakości i parametrów konstrukcji, wytrzymałości namiotu oraz jego estetyki. Co jeśli zorganizujemy większe przyjęcie, np. na 40-60 osób, zastawimy elegancko stoły i udekorujemy namiot weselny, a ten w noc przed imprezą, lub, co gorsza, w jej trakcie nie oprze się burzy?

Producenci i najemcy solidnych namiotów imprezowych, powinni na naszą prośbę przesłać parametry wytrzymałościowe konstrukcji, atesty zastosowanych materiałów i niepalności użytych powłok. Prawidłowo zaprojektowany i wykonany namiot, z uwagi na przepisy, powinien posiadać także projekt architektoniczno-budowlany. Organizując wydarzenie o większym budżecie jak np. impreza firmowa lub wesele warto mieć pewność, że nie będziemy musieli jej przerywać lub odwoływać z uwagi na pogodę, czy też martwić się o bezpieczeństwo gości. Nie zapominajmy jednak o przestrzeni. Solidne zadaszenie uchroni nas przed deszczem i wichurą, ale także przed palącym słońcem. Warto zatem upewnić się, czy wynajmowany namiot ma demontowalne ściany. Dla przykładu większość solidnych i efektownych namiotów sferycznych nie ma tej możliwości. Może zatem okazać się, że w przypadku upału, zamiast kojącego dla gości przewiewu, konieczne będzie zastosowanie kosztownej klimatyzacji.

Przy zastosowaniu ścian przeźroczystych nie ograniczamy przestrzeni. Dobrze jednak, gdy namiot wyposażony jest w choć część ścian pełnych. Pozwalają one przysłonić na przykład zaplecze techniczne imprezy.

Co z podłogą?

Miękka, zadbana trawa miejskiego parku to świetne rozwiązanie na piknik rodzinny czy festyn. Jednak o zaletach dobrej podłogi podczas wesel najwięcej wiedzą Ci, którzy próbowali tańczyć twista na trawniku lub granitowej kostce brukowej. Tu najlepiej sprawdzają się lakierowane podłogi drewniane zapewniające komfort parkietu tanecznego. Tańszym, choć mniej eleganckim i nie tak wygodnym rozwiązaniem są podłogi wykonane ze sklejki wodoodpornej lub rozwijanych mat.

Grunt to dobre podłoże.

Bardzo ważnym aspektem jest także teren planowanej imprezy. Wiele efektownych namiotów imprezowych i zadaszeń, których dach podpierają słupy wraz z odciągami, potrzebują odpowiedniego gruntu umożliwiającego głębokie kotwienie. Tu zasada jest prosta: im więcej i głębiej wbitych kotew, tym mocniej naciągniemy konstrukcję, co przekłada się na ładne napięcie powłoki i odporność na wiatr. W przypadku dużych namiotów, w zależności od rodzaju podłoża koniecznym może być wbijanie kotew nawet do głębokość 1,5 m, co może już wymagać użycia cięższego sprzętu. Jednak nie zawsze jest możliwość użycia takich kotew. Sytuacja taka może nastąpić, na przykład, gdy właściciel terenu nie wyda pozwolenia, pod powierzchnią znajdować się mogą instalacje elektryczne, sanitarne lub nawet gazowe. Dodatkową przeszkodą może być teren wyłożony kostką lub innym materiałem. W takich przypadkach montaż namiotu, który potrzebuje odciągów może okazać się niemożliwy. Zdecydowanie bezpieczniejszym i bardziej uniwersalnym rozwiązaniem są namioty nie wymagające kotwienia lub takie, które potrzebują maksymalnie kilku płytko wbitych kotew.

Jaki jest koszt wynajmu namiotu imprezowego?

Ceny najtańszych, małych namiotów imprezowych zaczynają się już od 300 - 400 zł za dobę. Ze względu na lekką konstrukcję transport także niewiele kosztuje. W przypadku namiotów większych, w których zorganizujemy na przykład wesele na chociaż kilkadziesiąt osób, cena zależeć będzie mocno od jakości namiotu, jego kształtu, rodzaju podłogi, a także wyposażenia dodatkowego. Tu ceny wraz z montażem wahać się mogą od kilku aż do kilkunastu tysięcy zł za weekend. Transport bezpiecznego, wytrzymałego namiotu wraz z solidną podłogą, to także znacznie większy koszt. Masa takiego zestawu dochodzić może do kilku ton. Niech nie zdziwi nas zatem duża ciężarówka wjeżdżająca na teren dzień przed planowaną imprezą. Koszt organizacji wesela, imprezy firmowej czy innego dużego wydarzenia to wydatek minimum kilkudziesięciu tysięcy zł. Często wynajem droższego, leczy odpornego na cięższe warunki atmosferyczne namiotu, stanowi niewielką część kosztów całości imprezy, obniżając jednocześnie ryzyko jej niepowodzenia.

Co zatem wybrać?

Każde wydarzenie charakteryzują inne wymagania. Gdy je określimy znacznie łatwiej dokonamy właściwego wyboru. Decydując się na konkretny namiot imprezowy rozważyć musimy estetykę, cenę, rodzaj podłogi, a nawet dostępność oświetlenia czy innego sprzętu dodatkowego. Pamiętajmy jednak, że nie ma nic cenniejszego, niż spokój organizatora imprezy oraz bezpieczeństwo gości.

Kontakt

Uwielbiamy nasze namioty imprezowe i wiemy o nich wszystko! Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Napisz do nas maila lub zadzwoń! Odpowiemy na wszystkie twoje pytania. Wykonujemy indywidualne wyceny dopasowane do potrzeb klienta.

Administratorem Twoich przesyłanych danych jest TRIME Gołębiewski sp.j.
Tutaj sprawdź szczegóły

Akceptuję politykę cookies. Polityka prywatności